ALOT Token Nasıl Alınır?

ALOT Token Nasıl Alınır?

ZainCypher
4 min readMar 20, 2022

Bu yazıda, Binance’te bulunan AVAX’larınızı Metamask cüzdanınıza transfer ettikten sonra, Dexalot App üzerinden nasıl $ALOT token alacağınızı anlatacağım.

DeFi uygulamaları 3. parti cüzdanlarla çalışırlar. En yaygın kullanılanlardan biri olan Metamask cüzdanınızı, kullandığınız tarayıcıya uzantı olarak eklemeniz gerekir. Metamask cüzdanınızı kullanacağınız deFi platformlara girişte kullanarak cüzdanınızda bulunan varlıklar için özgürce işlem yapabilirsiniz.

Metamask kurulumu ile ilgili Binance Academy’nin şu yazısını inceleyebilirsiniz: https://academy.binance.com/tr/articles/how-to-use-metamask#install-metamask

Metamask kurulumunu tamamladıktan sonra, Metamask Networkleri arasına Avalanche Network’ ünü eklemeniz gerekecektir. DeFi platformlarda yaptığınız işlemler, bu platformların çalıştıkları blok zincirler üzerinde gerçekleştiği için kullandığınız uygulamaya uygun ağı seçmelisiniz.

Dexalot, Avalanche C-Chain’i kullanır.

Avalanche Network’u eklemek için öncelikle üst kısımda ok ile gösterilen bölüme tıklayın, kurulu gelen Networkler karışınıza çıkacaktır.

Avalanche Network eklendiğinde, yukarıdaki gibi Networkler arasında listelenecektir.

Avalanche ağı kurulu gelmediği için manuel eklemeniz gerekiyor. ‘Add Network’e tıklayın ve açılan pencereye aşağıdaki Avalanche Network Konfigürasyonunu eklemeniz gerekmektedir.

Avalanche Mainnet Settings:

Metamask Cüzdanınıza Avalance Network’u eklediniz.

Şimdi cüzdanınıza Binance’ten AVAX transfer edebilirsiniz.(Ancak buradaki en önemli kural, Metamask cüzdanınız Avalanche C-Chain Ağında olduğu için, varlıklarınızı C-Chain ağıyla göndermeniz gerekir. Başka bir ağ seçmeniz durumunda geri dönüşü olmayan kayıplar yaşayabilirsiniz.

Şimdi sıra Binance’teki AVAX’ınızı Metamask cüzdanınıza göndermekte.

Binance Spot Cüzdanınızı açıp, Çekme/Withdraw butonuna tıklayın.

Aşağıdaki sayfa açılacaktır. Bu açılan sayfada, Metamask cüzdanınıza çekeceğiniz AVAX miktarını, göndereceğiniz adresi ve hangi network ile göndereceğinizi belirleyeceksiniz.

Metamask cüzdanınızın adresini kopyalayıp, Adres kısmına yapıştırın ve Network kısmına gelip, ağ seçin. Metamask için bunun kesinlikle görseldeki gibi AVAX C-Chain olması gerekir.

Binance, zaten yapıştırdığınız adres türüne göre sizi uyarmakta ve uygun olmayan network tiplerini listeden çıkartmaktadır ancak yine de dikkat etmekte fayda var.

İşlemi onayladıktan sonra bir kaç saniye içinde AVAXlarınız Metamask cüzdanınıza transfer edilir.

Metamask cüzdanınıza gelen AVAX ile artık Dexalot uygulamasına bağlanıp işlem yapabilirsiniz. (https://app.dexalot.com/trade)

Bu yazıyı yazdığım sırada, Dexalot uygulaması üzerinde 3 adet işlem çifti ve ALOT için yalnızca ALOT/AVAX çifti olduğu için burada AVAX üzerinden ilerliyorum.

Dexalot uygulamasını açtığınızda karışınıza aşağıdaki sayfa gelir. Burada ‘Connect To A Wallet’ butonuna tıkladıktan sonra Metamask cüzdanınıza bağlantı için izin vermeniz gerekmektedir. İzninizin ardından bağlantı gerçekleşir.

Cüzdanınızı bağlamak için ‘Connect to a Wallet’ butonlarından birine tıklayınız.

Bağlantınız gerçekleştikten sonra sıra geldi, Metamask cüzdanınızdaki AVAX’larınızı işlem yapmak için Dexalot Potfolioya aktarmaya.

Trade sekmesi altındaki, aşağıda gördüğünüz ‘Deposit/ Withdraw AVAX’ butonlarından Deposit’e tıklayın ve karşınıza gelen ekrana yatırmak istediğiniz AVAX miktarını yazın ve Deposit’e basın.

Metamask onay sayfası açılacak ve sizden onay isteyecektir. Lütfen işlem için gereken ağ ücretini kontrol edin. Çünkü Avalanche ağındaki gas ücretleri dinamiktir ve ağdaki yoğunluğa göre değişmektedir ve ağın yoğun olduğu zamanlarda ağ ücretleri normalden daha yüksek olur.

Eğer o anki ağ ücreti ile işlem yapmak istemezseniz, Metamask onay sayfasında işleme onay vermeyip, ağ ücretlerinin düşmesini bekleyebilirsiniz.(Olası Metamask ve ağ sorunları için şu makaleyi okuyabilirsiniz: https://abdndmn.medium.com/dexalot-help-ce09d9862cc1)

Yukarıdaki ‘Trade’ sekmesi altında, istediğiniz fiyat ve miktarda $ALOT almak için Limit Emir verebilirsiniz. Fiyat ve Miktarı girdiğinizde ‘BUY ALOT’ butonu aktif olacak ve tıkladığınızda Metamask onay sayfası açılacaktır.

Onayınızın ardından, kısa bir süre sonra emriniz, emir defterine yazılır. Eğer emir verdiğiniz fiyatta, bir satış emri varsa, emriniz gerçekleşir ve gerçekleşen emrinizi, ‘Orders’ sekmesi altında ‘Closed’ emirler altında görebilirsiniz.

Eğer emir verdiğiniz fiyatta bir satış emri yoksa, emriniz emir defterinde gerçekleşmeyi bekleyecektir. Bu durumda da ‘Orders’ sekmesi altında ‘Open’ olarak görünür.

‘Portfolio’ sekmesi altında sahip olduğunuz varlıkları görürsünüz. Her bir varlık için, sağında bulunan 3 noktaya basarak, buradan da deposit veya withdraw yapabilirsiniz.

--

--