ZainCypher
5 min readMar 3, 2022

--

Dexalot Help

Ağda Bekleyen Metamask İşlemleri Çözümü

Dexalot, Avalanche ağında inşa edilmiştir ve herkesin bildiği gibi, Avalanche’ın popülaritesi son derece hızlı bir şekilde artıyor.
Bu popülaritenin bir diğer sonucu da, aynı ağ üzerinde kurulu başka bir uygulamadaki yüksek miktarda etkinliğin/ işlemin bir sonucu , diğer uygulamalar için ağ ücretlerinin periyodik olarak yükselmesi olarak karşımıza çıkar. Ağ üzerinde aktivite fazla olduğunda, işlemler normalden daha uzun zaman alabilir.(https://snowtrace.io/chart/pendingtx)

Dexalot , aynı ağ üzerinde çalışan diğer uygulamalar için yüksek gaz maliyetlerine neden olacak veya diğer işlemlerin çok uzun süre beklemede kalmasına neden olacak işlemler gerçekleştirmez ve yüksek işlem kapasitesine ihtiyaç duymaz.

Snow Trace gastracker‘ı kontrol ederseniz, gaz maliyetlerinin ne zaman yüksek olduğunu ve sırada bekleyen işlemleri ve ağdaki sıkışıklığı görebilirsiniz. Gastracker ile ağda bekleyen işlemleri ve her işlem için harcanan gaz miktarını takip edebilirsiniz.

Ortalama gaz maliyetinin 30 nAVAX’tan yüksek olması, Dexalot işleminizin tamamlanmasının, normalde olduğundan daha uzun süreceği anlamına gelir. 20–30 nAVAX’ın üzerindeki gaz maliyetleri, ağın giderek daha sıkışık hale geldiğine işarettir.

Daha karmaşık çözümlere koyulmadan önce, yapacağınız ilk şey tarayıcınızı yenilemek olsun.(Shift+F5) Ayrıca, cüzdanınızda yeterli gaz olduğundan emin olun. Cüzdanınızda işlem için gereken gaz miktarı olmadığı için işleminiz beklemede olabilir — bu nedenle, bakiyeniz düşükse eklemeniz gerekebilir.

Eğer işlemi yapmaktan vazgeçerseniz, Cancel/İptal butonuna basarak işleminizi iptal edebilirsiniz. İşleminizi iptal etmeniz, o işlemi ağdaki sıkışık sıradan kaldırmanız anlamına gelir. Bekleyen başka işleminiz varsa, sıraya onlar geçer.

Ağ üzerinde bir işlemi iptal etmek de aslında başka bir işlemdir ve gaz ücreti ve gaz limiti vardır. Ağ meşgulse işlemin gerçekleşmesi için yeterince yüksek gaz ücreti sağlamalısınız. ‘Standard’, ‘fast’ veya ‘rapid’ seçeneklerinden hangisi ile geçmesini istiyorsanız, snowtrace’te gördüğünüz sayıya göre ücreti belirleyebilirsiniz.

Çözüm 1- Mevcut işleminiz ve Sıradaki işlemleriniz için Gaz Ücretlerini Arttırın.

Eğer işleminizin iptal edilmesini istemiyorsanız ‘Speed Up’ (Hızlandır) butonuna basabilirsiniz. Bu ağ üzerindeki önceliğinizi değiştirir. Burada varsayılan olarak, hızlandırılan işlemin önceliği ve gaz maliyeti artar(örneğin %10 daha fazla), ancak yine bu fee miktarını manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Gastracker’ı takip ederek, gerçekleşen işlemlerin ortalama gaz ücretlerini görebilir ve buna göre gaz maliyetinizi belirleyebilirsiniz. Maksimum gaz ücretinizi, ağın maksimum gaz ücretine göre ayarlayın. Yukarıdaki örnekte, işlemin gerçekleşmesi için max fee miktarı 60–74 GWEI(nAVAX) arasında olmalıdır. Ardından Kaydet(Save) butonuna basın. İşleminizi ağın durumuna uygun şekilde hızlandırdınız. Eğer ağ ücretleri bu aralıkta kalırsa işleminiz gerçekleşecektir.

Eğer hiç işlem yapmadan önce ağdaki yoğunluğu takip ettiyseniz, işleminizin gaz ücretini buna göre belirleyebilir, daha sonra Hızlandır(Speed Up) yapmadan işleminizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Çözüm 2- Aynı Nonce’u kullanarak ve (Cancel)İptal işlemi için harcanan gazı artırarak işleminizi iptale zorlayın.

İptali için bekleyen ancak gerçekleşmeyen işleminizin yerine, aynı nonce’u kullanarak daha yüksek bir gaz ücreti ile iptal işlemini tekrarlarsanız, bekleyen işlemin yerine gaz ücretini arttırdığınız son işlem geçer.

Gaz ücretini arttırarak tekrar girdiğiniz işlem gerçekleştikten sonra, aynı nonce’u kullandığınız için önceki işlem başarısız olacaktır. Sonuç olarak iptaliniz gerçekleştiği için ve hali hazırda sıradaki işlemleriniz için de gaz ücretlerini arttırdığınız için, işlemleriniz sırasıyla gerçekleşmeye başlayacaktır.

‘Custom Nonce Method’ u ile, iptal etmek istediğiniz işlemin nonce’u ile yeni bir işlem gerçekleştireceğiz. Ağda gerçekleşen her işlemin nonce’u kendine özgüdür. Aynı nonce ile birden işlemin olması imkansız olduğundan, önceki bekleyen işlem ağ tarafından iptal edilecektir.

Bu metod, ağda sıkışmış olan işlemin üzerine daha öncelikli başka bir işlem yazarak gerçekleşir.

1. İşlem Geçici Anahtarını(Customized Transaction Nonce) Etkinleştirin.

  1. Metamaskı açın.

2. Hesaplar(Accounts) menüsünden, Ayarlar’a(Settings) girin.

3. Ayarlar menüsünde Gelişmiş’i(Advanced) seçin.

4. Aşağı kaydırın ve gelişmiş gaz kontrollerini(Advanced gas controls) AÇIK(ON) konuma getirin.

5. Yine Gelişmiş ayarlarda, İşlem geçici anahtarını (Customize transaction nonce) AÇIK(ON) konumuna getirin.

2. Ağda Sıkışan İşleminizi Bulun.

  1. MetaMask cüzdanınızı açın ve Etkinlik(Activity) sekmesine gidin. Burada son işlemlerinizin bir listesi olacaktır. Sıkışmış olanı bulduğunuzda, işlemin üzerine sol tıklayın.

Ağda sıkışmış olan bu işlemin “nonce’’ unu kopyalayın. Bu, daha sonra yeniden kullanacağımız bir tür tanımlayıcıdır.(Yukarıdaki örnekte Nonce: 124)

3. Sıkışan İşlemin Üzerine Yazdırın.

Şimdi, ağda sıkışmış olan işlemi değiştirmek için yeni bir işlem yapacağız. Nonce numarasını, az önce kopyaladığımız Nonce ile aynı olacak şekilde özelleştireceğiz.

1. Ağda sıkışmış işleminizin yerine, yeni bir işlem oluşturun. Bu sefer, işlem gaz ücretini artırın. Bu, işleminizin bir bloğa eklenmesi olasılığını artıracaktır.

2. Düzenle’ye(Edit) basın.

3. Gastracker’da gördüğünüz Standart(Standard), Hızlı(Fast) veya Daha Hızlı(Rapid) ‘e denk gelen max gaz taban ücretlerine göre gaz ücretinizi belirleyin.( Yukarıdaki örnek için; 60–70 aralığını seçebilirsiniz.)

4. CUSTOM NONCE girişini bulun ve nonce’u daha önce kopyaladığınız nonce ile değiştirin ve ardından Onayla’ya(Confirm) tıklayın.

5. Onayla’ya(Confirm) basın.

6. Yeni işleminizin şimdi bir blokta yer almış olması gerekir. Kontrol etmek için MetaMask’ı açın ve Etkinlik(Activity) sekmesine tıklayın.

7. Tamamladığınız işleminiz, Etkinlik listenizin en üstünde gösterilmelidir. Hala turuncu renkte ‘Beklemede’(Pending) yazıyorsa, biraz daha beklemeniz veya daha yüksek bir gaz ücreti ile işlemi tekrar etmeniz gerekebilir.

8. Hiçbir cüzdan aynı nonce ile iki işlem oluşturamayacağından, yaptığınız değiştirme işlemi başarılı olursa, sıkışmış işleminiz iptal edilecektir.

Son olarak, ağ tıkanıklığının yanı sıra bir MetaMask yazılım sorununuz olabilir. İşleminizi hızlandırmaya çalışmadan ve sorun devam edene kadar bunu gerçekten bilemezsiniz. Bu durumda, destek için MetaMask ile iletişime geçebilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir diğer şey ise Metamask hesabınızı sıfırlamaktır ve bu işlem geçmişinizi kaybetmenize neden olacaktır. Hesabınızı sıfırladığınızda herhangi bir varlık kaybına uğramazsınız!

About Dexalot:

Dexalot is a revolutionary decentralized exchange aiming at bringing the traditional centralized exchange look and feel to a decentralized on-chain application. Its mission is to bring a truly inclusive and transparent environment where Dexalot users can trade crypto securely and efficiently, with no slippage or custody risk. It is built on Avalanche, the fastest smart contracts platform in the blockchain industry.

Website | Twitter | Telegram | Medium |Discord

--

--